Yazılımcı Hakkında

1984 yılında izostatik sistemlerin çözümünde kullanılan düşünce biçimini santranç çözüm yöntemlerinde kullanarak en iyi hamleyi bulacak yazılımı geliştirme fikriyle çalışmaya başladım. 

6-7 yıl bu konu üzerinde bir yandan inşaat işleri ile uğraşırken çalışmaya devam ettim. Daha sonra bugünkü matematiksel yaklaşımla bunun yapılamayacağına karar verdim.Yeni bir matematik yöntemi aramaya başladım.Yeni bir sayı sistemi geliştirmek için uğraştım. Bu arada Astek, Maya ve Hint matematiği gibi değişik matematik yaklaşımları inceledim. 5 sene sonra 1996 yılı civarında bir çok denemenin sonunda yeni bir matematik sistemi kurdum. Bu yeni matematik sistemini geliştirmem esnasında açığa çıkan projeler oldu;

  • Şifreleme 
  • İnanılmaz hızlı döngü

Mindcell'in geliştirilmesi yukarıdaki tecrübenin üzerine inşa edilmiştir. 

Excel'i inşaat işlerinde kullanıyordum ve Excel'in bazı yetersizlikleri üzerine çok boyutlu bir hesap tablosu programı geliştirmeye karar verdim. Daha önce DOS ortamında çalışıyordum ama bu projeyi Borland C++ Builder üzerinde  geliştirmeye başladım. 

Bilgiyi hesaplayan matematik geliştirmeye çalışırken aynı zamanda işlerimde pratik olarak kullanacağım  bir program yazmaya karar verdim. Bu programın hem hesaplarımı, hem de notlarımı tutabileceğim  bir program olması gerekiyordu. Çünkü  inşaat işleri hesap ve ilişki yoğun veri içermekteydi. İhtiyaç halinde çok hızlı bir şekilde bilgilere ulaşabilmeliydim. Bilgiye ulaşmak için program sorularıma  cevap verebilmeli ve ben de programa soru sorabilmeliydim. Kuracağım yapı iş modelini yansıtmalıydı.

Bunu yapmak için kim, nerede, ne zaman, nasıl gibi sorulara bağlı veri girişi yapılan çok boyutlu uzaya gereksinim olduğunu  düşündüm. Böylece Mindcell projesi doğdu. 3–4  yıl boyunca yoğun işlerimi ve yapay zeka çalışmaları gibi çalışmalarımı askıya alıp programın ilk versiyonunu bitirdim. Mindcell yedi boyutlu uzayda herkesin istediği modeli oluşturabilmesi için yaklaşık 100.000 satırlık, yoğun ve ileri düzey algoritmalar içeren bir yazılıma dönüştü.

Bu yaklaşım biçiminin geliştirilmesi esnasında insan psikolojisi, felsefe, hipnoz, yapay zeka, fizik, matematik gibi konularda yüzlerce kitap okudum. Mindcell'in üzerine kurulduğu düşünce biçiminde bunun etkisi büyüktür.

   
   
 

Copyright © 2006 Mindcell.org